Realizované aktivity v roce 2013
Projekt „S uživateli sociálních služeb a nizozemskou expertízou k systémovým změnám"
Rok 2013 je závěrečným rokem realizace projektu. V tomto roce kompilujeme všechny dosavadní výzkumy a produkty projektu (výstupy stáží a výzkumů prováděných u osob s duševní nemocí i u zaměstnavatelů), doplňujeme o další zjištění PLKM, ÚP ve Zlíně a NL odborníků a pracujeme na finálních produktech projektu:
a) česko-nizozemská srovnávací analýza (klíčová aktivita A08)
b) manuály pro zaměstnávání duševně nemocných v ČR (klíčová aktivita A09)
c) příprava založení centra podpory - centrum pro přenos inovací v oblasti péče o duševně nemocné a další cílové skupiny z Nizozemska do České republiky (klíčová aktivita A11)
Součástí těchto produktů budou návrhy na systémové změny v péči o duševně nemocné v České republice, a to z pohledu jednotlivých klíčových aktérů, kteří se podílejí na reintegraci duševně nemocných. V roce 2013 se tedy zabýváme tím, jaká opatření mohou k podpoře zaměstnanosti zavést a co ve svém přístupu změnit:
- klient (uživatel služeb, kterého se celá problematika týká)
- léčebna a ambulantní lékař
- poskytovatel sociálních služeb
- úřad práce
- zaměstnavatel
- stát a obec apod.
Dále v roce 2013 organizujeme tři mezinárodní stáže, z toho dvě v České republice a jednu v Nizozemsku za účasti zástupců klíčových aktérů a tvůrců politik (Úřad práce ČR, MPSV). Výstupní informace projektu budou prezentovány v listopadu 2013 na závěrečné konferenci projektu.
Dosud realizované aktivity roku 2013:
-
ŠESTÁ KRÁTKODOBÁ MEZINÁRODNÍ STÁŽ PROJEKTU proběhla ve dnech 25. 2. - 1. 3. 2013 v ČR, účastníky byli nizozemští experti a peer pracovníci - Hans Marechal, Jack van der Bent, Marlou Goertz a Dorine van den Berk. Program stáže zahrnoval následující aktivity a workshopy:
a) školící workshop v Psychiatrické léčebně v Kroměříži s názvem "Jak propojit zdravotní a sociální péči v léčebně" dne 26. 2. 2013, jehož součástí bylo:
- prezentace programů činnostní a pracovní terapie (artterapie, činnostní terapie a program Léčebná výchova k samostatnosti)
- návštěva klubu pacientů
- diskuse se zdravotně-sociálním personálem léčebny, podněty a zpětná vazba nizozemských expertů a peer pracovníků
- koncepce Strategie reformy psychiatrické péče a diskuse se zástupci vedení
b) návštěva zařízení následné péče Zahrada v Kroměříži (terénní i pobytová služba), které realizuje projekt "Život za plotem". Cílem je umožnit osobám s chronickým duševním onemocněním jejich opětovné začlenění včetně získání práce.
c) školící workshop "Výstupy narativního výzkumu De Boei - USA a bydlení pro sociálně ohrožené v Nizozemsku dne 27. 2. 2013 v Iskérce - o.s. zahrnoval prezentace nizozemských expertů zaměřené na následnou péčí a sociální bydlení, zkušenosti peer pracovníků i srovnání metodiky a výstupů narativního výzkumu Iskérky a výzkumu De Boei - USA
d) školící workshop na Úřadě práce ve Zlíně s názvem "Činnost Úřadu práce ve Zlíně a programy na podporu zaměstnanosti", který přiblížil českým i nizozemským účastníkům aktuální problémy v zaměstnávání zdravotně znevýhodněných osob v ČR a umožnil prohlídku pracoviště krajské pobočky ÚP s následnou diskusí o dotačních programech ÚP ČR a srovnáním s nizozemskou situací.
e) shrnutí výstupů stáže, natáčení videoreportáže a workshop "Změna postavení klienta v organizaci sociální péče - klient jako pracovník, dvojí role" s prezentací této problematiky peer pracovníky Dorine, Marlou a manažerem Hansem Marechalem.
Videoreportáž z akce zde...
ZÁVĚREČNÁ MEZINÁRODNÍ KONFERENCE
S ÚČASTÍ NIZOZEMSKÝCH EXPERTŮ
Čtvrtek 28. listopadu 2013 - 09.00 - 15.30 hod. Hotel Energetic v Rožnově pod Radhoštěm.
Pozvánka a přihláška zde: